top of page

WIEŚCI Z BIBLIOTEKI

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO to coroczne święto, które wypada 21 lutego. Ustanowienie tego święta ma na celu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W tym roku obchodziliśmy je przez tydzień, od 21 do 24 lutego. Uczniowie, w ramach akcji „Czytanie na dzień dobry”, codziennie poznawali utwory polskich autorów. Najmłodsi czytali wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy, starsi – W. Szymborskiej i A. Mickiewicza, a także wysłuchali utworu „Nic dwa razy” w wykonaniu Sanah oraz „Niepewność” Grechuty. Wykonali ćwiczenia związane z archaizmami i gwarą poznańską, kolorowali fiszki z trudnymi wyrazami do zapamiętania, rozwiązywali zagadki słowne oraz powtarzali łamańce językowe.

Z okazji DNIA KOTA, który przypada 17 lutego, uczniowie klas 1 – 3 obejrzeli prezentację „Ciekawostki i tajemnice o kotach rasowych i dzikich”, a następnie wzięli udział w międzyklasowym turnieju wiedzy o tych zwierzętach. Zwycięzcami zostały: w Przemęcie - ex aequo klasy 2a i 3a, w Perkowie - klasa 2b. Dzieci obejrzały w bibliotece wystawę książek, których bohaterami są koty oraz wysłuchały czytanych im przez bibliotekarza bajek.

Świetną okazją na poszerzenie wiedzy o przerażających gadach, które panowały miliony lat temu na Ziemi, były obchody DNIA DINOZAURA. Na ten dzień większość czytelników czeka przez cały rok. Uczniowie mogli obejrzeć makietę przedstawiającą prehistoryczny świat, poszukać w książkach informacji o ich zwyczajach i zachowaniu oraz wykonać pracę plastyczną. Atrakcją okazała się gra podłogowa „Co wiecie o dinozaurach?”, w którą uczniowie grali jeszcze przez kilka kolejnych dni.79 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page