top of page

V Rajd Rowerowy śladami Powstańczej Kompanii Przemęckiej pod patronatem Wójta Gminy Przemęt

W dniach 24 i 25 października br. odbył się kolejny już rajd rowerowy śladami Powstańczej Kompanii Przemęckiej pod patronatem Wójta Gminy Przemęt i dzięki Jego wsparciu finansowemu. 24 października uczniowie klas szóstych i siódmych pod opieką nauczycieli: Romana Smoczyka, Bernadety Majer, Karoliny Majer i Joanny Stanek-Koźlik około godziny 11.00 wyruszyli ze Szkoły Podstawowej imienia Powstańców Wielkopolskich w Przemęcie, aby uczcić pamięć lokalnych Bohaterów walk powstańczych. Trasa rajdu wiodła historycznym szlakiem tamtych wydarzeń ze stycznia 1919 roku. Uczestnicy rajdu w pięknej jesiennej i słonecznej pogodzie odwiedzili wiele miejsc związanych z walkami powstańczymi, a momentem kulminacyjnym było zapalenie znicza pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Zbarzewie. Pomnik upamiętnia bohaterskich Powstańców, którzy na tych terenach ponieśli śmierć walcząc o wolną Polskę. Około godziny 15.00 uczestnicy dodarli na posiłek do miejsca noclegu – Archidiecezjalnego Domu Rekolekcyjnego w Zaborówcu.

Po obiedzie uczniowie wzięli udział w grze terenowej, w której wykazali się wiadomościami związanymi z historią Postawania na terenie Wielkopolskiego. W godzinach wieczornych uczestników rajdu odwiedzili zacni goście: emerytowany Dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie Antoni Fornalski, Wójt Gminy Przemęt Janusz Frąckowiak oraz Dyrektor Zespołu Szkół w Przemęcie Katarzyna Wiśniewska. Pan Antoni Fornalski na spotkaniu z uczestnikami rajdu w bardzo obrazowy sposób przedstawił historię i okoliczności powołania Kompanii Powstańczej z Przemętu. Pan Wójt podziękował młodzieży i organizatorom rajdu za krzewienie postaw patriotycznych. Jednocześnie wyraził wielkie podziękowania dla pana Antoniego Fornalskiego za propagowanie wiedzy historycznej. Pierwszy dzień zakończył się rozmowami uczestników i zaproszonych gości przy ognisku. Po dniu pełnym wrażeń i przebytych kilometrów uczniowie udali się na zasłużony nocleg.

Kolejnego dnia w godzinach porannych wszyscy wyruszyli z Zaborówca w kierunku domu. Trasa wiodła przez Brenno, Osłonin, Kaszczor, Olejnicę i Perkowo. W Kaszczorze uczestnicy rajdu odwiedzili kościół ewangelicki i weszli na wieżę widokową oraz odwiedzili Zespół Szkół. Ostatnim punktem eskapady było złożenie hołdu i zapalenie znicza na grobie Walentego Jęśka, który spoczywa na cmentarzu przy kościółku św. Andrzeja w Przemęcie.

Organizatorzy i uczestnicy rajdu kierują serdeczne podziękowania do Wójta Gminy Przemęt, który objął patronatem i wsparciem finansowym wspomniany rajd. Podziękowania należą się też Panu Antoniemu Fornalskiemu za wspaniałą lekcję historii.

117 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page