top of page

,,Poznaj Polskę" - wycieczka do Warszawy

,,Ile dumy i radości w sercach nam stolica budzi!” – pisał Julian Tuwim w wierszu ,,Warszawa”. Uczniowie klas ósmych oraz siódmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Przemęcie mieli okazję przekonać się, jak piękna jest stolica naszego kraju, gdyż w ramach projektu ,,Poznaj Polskę” w dniach 14 – 16 listopada br. zwiedzali Warszawę.

W pierwszym dniu wycieczki uczniowie podziwiali panoramę miasta stołecznego z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Następnie metrem udali się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na interaktywnych wystawach oraz uczestniczyć w warsztatach lub pokazach naukowych. Kolejnym punktem poznawania stolicy był teren dawnego getta żydowskiego. Uczniowie zobaczyli Pomnik Bohaterów Getta, a po chwili refleksji przy monumencie udali się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Tam dowiedzieli się, jak wielki wkład w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki mieli Żydzi.

Drugi dzień pobytu w Warszawie również dostarczył młodzieży wielu wrażeń i wzbudził mnóstwo emocji. Zwiedzanie rozpoczęło się od Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Tam uczniowie mogli pochylić głowy przed mogiłami Alka, Rudego i Zośki – bohaterów ,,Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Mieli także możliwość zobaczenia miejsc pochówku Polaków, którzy wsławili się w dziedzinie literatury, muzyki, sportu czy polityki. Z kolei na Starych Powązkach młodzież podziwiała zabytkowe pomniki i grobowce osób zasłużonych dla naszej ojczyzny.

Z nekropolii szlak zwiedzania powiódł ku fragmentowi muru getta przy ulicy Złotej, ocalałemu z powstania w getcie oraz powstania warszawskiego.

Po przerwie obiadowej i przejściu przez Ogród Saski uczniowie byli świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie odbyli spacer Krakowskim Przedmieściem, zatrzymując się między innymi przy pomniku Mikołaja Kopernika, kościele Świętego Krzyża, Uniwersytecie Warszawskim, Pałacu Prezydenckim czy pomniku Adama Mickiewicza, aby dotrzeć do Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta III Wazy. Późnym popołudniem wycieczkowicze dotarli do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, a stamtąd na Rynek Starego Miasta z Warszawską Syrenką. W świetle ulicznych lamp zobaczyli również mury miejskie oraz Małego Powstańca – pomnik, który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego.

W ostatnim dniu zwiedzania stolicy przemęccy turyści gościli w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie mogli zapoznać się z historią naszej obronności od jej początków przypadających na X wiek do końca II wojny światowej.

Dalej szlak wędrówki prowadził do Wilanowa, gdzie wszystkich zachwyciła dawna siedziba króla Jana III Sobieskiego – piękny pałac i otaczające go ogrody. Emocje były wielkie i mimo deszczowej pogody, która nie sprzyjała spacerom, wszyscy dzielnie maszerowali alejkami ogrodowymi i podziwiali barokowy zabytek, wyobrażając sobie, jak wspaniale żyli kiedyś król Sobieski i jego żona – królowa Marysieńka.

Z kolei w Łazienkach Królewskich uczniowie zobaczyli budynki pałacowe, będące letnią rezydencją ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także magiczne i niezwykłe ogrody, w których wiewiórki i pawie życzliwie spoglądały na zziębniętych turystów. Zachwyt wzbudził pomnik Fryderyka Chopina otoczony mnóstwem róż, które jeszcze kwitły o tej porze roku. Po opuszczeniu Łazienek wycieczkowicze udali się pod pomnik Józefa Piłsudskiego – marszałka Polski, Naczelnika Państwa w odrodzonej i niepodległej po latach zaborów naszej ojczyźnie.

Każde z miejsc – wizytówek stolicy Polski – uwiecznione zostało przez uczniów na pamiątkowych fotografiach. Można będzie w jesienne i zimowe wieczory, a także po latach, wrócić myślami do udanych trzech dni wycieczki, powspominać radosne chwile przebywania w grupie rówieśników oraz piękny czas odkrywania uroków Warszawy – serca naszego kraju, które bije przecież dla wszystkich Polaków, między innymi tych z przemęckiej szkoły…

210 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page