top of page

Niezwykła lekcja historii

Uczniowie naszego Zespołu Szkół wzięli udział w Konferencji Młodych Historyków w Chobienicach. Spotkanie, w którym uczestniczyła młodzież z Gminy Wolsztyn, Siedlec, Przemęt i Rakoniewice, objął honorowym patronatem Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy prelekcji dr. Zdzisława Kościańskiego, który przybliżył zebranym sylwetki rodu Mielżyńskich. Maciej Józef Mielżyński był zaangażowany w powstanie poznańskiego „Bazaru”, prowadził wzorcowe gospodarstwo w Chobienicach i aktywność społeczną w trudnych czasach zaboru. Ignacy Maciej Karol Mielżyński brał udział, między innymi w Powstaniu Wielkopolskim. Tematyka konferencji nie była przypadkowa. Sejmik Województwa Wielkopolskiego ogłosił rok 2021Wielkopolskim Rokiem Rodu Mielżyńskich.

Druga część spotkania dotyczyła zagadnień związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Rozpoczynając swoją prelekcję Wawrzyniec Wierzejewski nawiązał do wydarzenia z dnia poprzedniego, kiedy to Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o ustanowieniu 27 grudnia (dnia wybuchu powstania Wielkopolskiego) świętem państwowym.

Niewątpliwą atrakcją spotkania był pokaz grupy rekonstrukcyjnej, która zaprezentowała nam umundurowanie i uzbrojenie kosyniera kościuszkowskiego, powstańca listopadowego, powstańca styczniowego i powstańca wielkopolskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć broń z czasów polskich powstań narodowych i I wojny światowej, wysłuchać ciekawostek z nią związanych, a nawet przebrać się w mundury powstańcze. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii.


212 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page